Protokół Nr IV

 Protokół Nr IV/06

z IV sesji Rady Miejskiej w Tykocinie

z dnia 28 grudnia 2006 r.

 

 

 

 

                IV sesja Rady Miejskiej w Tykocinie odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie Pana Bogusława Kwiatkowskiego.

 

 

                W obradach udział wzięli radni, sołtysi, pracownicy obligowani z urzędu, zaproszeni goście  oraz mieszkańcy miasta i gminy Tykocin, według list załączonych do protokołu.

 

 

 

 

Do punktu 1 porządku obrad:

 

 

                Pan Bogusław Kwiatkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tykocinie przywitał przybyłych na sesję radnych, sołtysów, pracowników urzędu, zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta i gminy Tykocin. Stwierdził, że ilość obecnych radnych na sesji, zapewnia regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał. Obrady rozpoczęto o godz. 1003. Stan radnych 15, obecnych 15.  Następnie, życzył wszystkim zebranym wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, dużo zdrowia, uśmiechu oraz wielu radosnych chwil.

 

                Do życzeń Przewodniczącego Rady Miejskiej dołączył Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz, życząc wszystkim szczęśliwego Nowego Roku oraz obfitych łask Bożych, które pozwolą na wypełnianie roli radnych gminnych i radnych powiatowych z pożytkiem dla mieszkańców całej gminy i powiatu.

 

                Ksiądz kanonik Witold Nagórski życzył wszystkim: dużo błogosławieństwa bożego, zdrowia, radości i owocnej pracy, która będzie służyć całej wspólnocie gminnej.

 

                Następnie wszyscy radni, sołtysi, goście zaproszeni i pracownicy Urzędu Miejskiego połamali się opłatkiem.

 

 

 

 

Do punktu 2 porządku obrad

  

 

                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym proponowany porządek obrad.

 

                Radny Witold Rudawski oznajmił, że ma zastrzeżenia do punktu 4 porządku obrad w sprawie podjęcia uchwał. Jego zdaniem, wszystkie uchwały powinny zostać zaopiniowane przez Komisje Rady Miejskiej, a następnie poddane głosowaniu na sesji. Ponadto, w ostatniej chwili rozdano radnym nowe zmiany w budżecie, z którymi nie zdążył się zapoznać i dlatego będzie głosował przeciw.

 

                Pracownik Urzędu Miejskiego w Tykocinie Pani Barbara Zachowicz poinformowała, że ustawa o samorządzie gminnym nie nakazuje opiniowania wszystkich uchwał przez komisje stałe Rady Miejskiej. Uchwałami, przy których opinia komisji jest niezbędna jest budżet i sprawozdanie z wykonania budżetu. Pozostałe, ważniejsze akty prawne będą dyskutowane w komisjach, stosownie do zakresów działania.

 

                Radna Franciszka Kruszewska poinformowała, że podtrzymuje wniosek Radnego Witolda Rudawskiego. Jej zdaniem opinii Komisji działających przy Radzie Miejskiej w Tykocinie powinny być poddane projekty uchwał w sprawie:

a)       określenia Regulaminu ustalania i wypłacania dodatków do wynagrodzenia, obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych oraz przyznawania nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Tykocin. Radni;

b)       przyjęcia Programu współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2007.

 

                Z-ca burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz poinformowała, że dlatego radni otrzymują materiały 7 dni przed sesją, aby w miarę potrzeby zwołać komisję i zająć stanowisko. W sprawie uchwał, które muszą być obligatoryjnie zaopiniowane stanowisko zwołania komisji wypłynie z urzędu. Natomiast,  opiniowanie pozostałych uchwał należy do zadań przewodniczących komisji.

 

                Radny Witold Rudawski zapytał, czy komisja może być zwołana na wniosek każdego radnego?

 

                Z-ca burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz oznajmiła, że posiedzenie komisji zwoływane jest na wniosek jej przewodniczącego.

 

                Radna Franciszka Kruszewska oznajmiła, że każda Komisja i Rada Miejska powinna mieć roczny plan działania.

 

                Z-ca burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz odpowiedziała, że roczne plany pracy poszczególnych komisji zostaną ustalone do końca stycznia. Natomiast, Rada Miejska z uwagi na istniejące plany kadencyjne, nie ma obowiązku opracowania rocznego planu działania.

 

                 W związku ze zgłaszanymi uwagami przez Radnego Witolda Rudawskiego i Radną Franciszkę Kruszewską, Przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad koniecznością zaopiniowania projektów uchwał w pkt. 4 p.pkt. b i c porządku obrad przez komisje. W zarządzonym głosowaniu jawnym za koniecznością zaopiniowania projektów uchwał głosowało 2 radnych, przeciw 10 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu. Wniosek został odrzucony większością głosów.

 

                W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 12 radnych, 2 radnych przeciw, 1 radny wstrzymał się od głosu. Porządek obrad został przyjęty większością głosów i przedstawiał się następująco:

1.       Otwarcie  sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.

2.       Przyjęcie porządku obrad.

3.       Przyjęcie protokołu z II sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.

4.       Podjęcie uchwał w sprawach:

a)       zmian w budżecie gminy na 2006 rok;

b)       określenia Regulaminu ustalania i wypłacania dodatków do wynagrodzenia, obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych oraz przyznawania nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Tykocin;

c)        przyjęcia Programu współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2007.

5. Interpelacje i zapytania radnych;

6. Odpowiedzi na interpelacje zgłoszone na III sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.

7. Wolne wnioski i informacje.

8.  Zakończenie sesji.

 

 

 

 

Do punktu 3 porządku obrad

               

 

                Przewodniczący obrad zwrócił się o przyjęcie protokołu z II sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.

 

 

                Radni do protokołu nie wnieśli uwag i pytań.

 

 

                W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z II sesji Rady Miejskiej głosowało 15 obecnych radnych. Protokół został przyjęty jednogłośnie.

 

 

 

 

Do punktu 4 p.pkt. a porządku obrad

 

 

                Przewodniczący obrad przedstawił radnym projekt Uchwały Nr IV/21/06 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok. Następnie, zwrócił się do Skarbnika Pani Doroty Sadowskiej z prośbą o omówienie zmian w budżecie.

 

                Skarbnik Gminy Pani Dorota Sadowska poinformowała, że wprowadzone na sesji zmiany w budżecie podyktowane były opinią radcy prawnego, który wskazał, że przekazana spółce wodnej dotacja w kwocie 11 000 zł., nie jest zgodna z ustawą o samorządzie gminnym. W związku z powyższym spółka wodna za wykonane prace wystawiła fakturę. Ponadto, zwiększone zostały wydatki na drogi, co wynika ze sprzyjających warunków na żwirowanie dróg gminnych.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz uzupełnił, że brak spójności w prawie polskim  wywołuje nieścisłości prawne. Ustawa prawo wodne pozwala jednostkom samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego na przekazywanie dotacji spółkom wodnym, a druga ustawa o samorządzie gminnym zabrania dotowania uznając, że utrzymanie melioracji nie jest zadaniem gminnym. Kierując się poradą radcy prawnego postanowił Spółce Wodnej ”Zamczyska” zapłacić za usługę na podstawie wystawionej przez nią faktury . Taka forma płatności pociągnęła za sobą konieczność zapłacenia VAT-u, ale pozwoliła na zachowanie prawa.

 

                Skarbnik Pani Dorota Sadowska omówiła kolejne zmiany w budżecie, które stanowią załącznik do oryginału protokołu.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poinformował, że korekty budżetu są naturalną sprawą działalności samorządu. Na początku roku, nie ma możliwości idealnego zaplanowania wszystkich wydatków i dochodów, gdyż są one płynne. Zmiany w budżecie gminy przedstawione na sesji stanowią dopracowanie wydatków i dochodów z całego roku. Zapytał, czy radni mają pytania do omawianego projektu uchwały?

 

                Radna Franciszka Kruszewska w związku ze zmianą wydatków budżetowych na zakup pospółki zapytała, czy w zasobach gminnych nie ma dobrego żwiru do remontów dróg?

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że na gminnej żwirowni nie ma dobrego materiału na podbudowę dróg asfaltowych, brukowych i żwirowych. Dlatego została podjęta decyzja o zakupie właściwego materiału, który spełni wymogi budowlane i da właściwy efekt. Został on zakupiony z działek prywatnych znajdujących się na obrzeżach wsi Siekierki i z obrębu miasta Tykocin. Znajdujący się na żwirowni gminnej piasek stanowi przyzwoity materiał jako warstwa odsączająca i jest wykorzystywany do łatania większych dziur. Nie jest natomiast właściwym materiałem do podbudowy żwirowej drogi. W przyszłości, gdy zaistnieje potrzeba wykonania inwestycji związanych z podwyższeniem terenu to wywiezienie ze żwirowni  warstwy próchniczno-gliniastej może odkryć nowe złoża żwiru.

 

 

 

                W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem Uchwały Nr IV/21/06 głosowało 13 radnych, 2 radnych przeciw. Uchwała została podjęta większością głosów.

 

 

 

Uchwała Nr IV/21/06

zmian w budżecie gminy na 2006 rok

 

stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

 

 

 

Do punktu 4 p.pkt. b porządku obrad

 

 

                Przewodniczący obrad przedstawił radnym projekt Uchwały Nr IV/22/06 w sprawie określenia Regulaminu ustalania i wypłacania dodatków do wynagrodzenia, obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych oraz przyznawania nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Tykocin. Następnie, zwrócił się do Z-cy burmistrza pani Teresy Andruszkiewicz o zreferowanie projektu przedstawionej uchwały.

 

 

                Z-ca burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz, poinformowała, że obowiązek ustalenia w/w Regulaminu wynika z ustawy o samorządzie gminnym i Karty Nauczyciela. W stosunku do roku ubiegłego projekt uchwały nie wprowadza znacznych zmian. Dodatki w nim ustalone są na poziomie gmin sąsiednich. W/w regulamin został zaopiniowany pozytywnie przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nie ma  natomiast, opinii Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, z którą mimo telefonów, nie mogła się skontaktować. Następnie, omówiła szczegółowo projekt uchwały, który stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

                Radna Franciszka Kruszewska zwróciła się do radnych z prośbą o podwyższenie  dodatku za wychowawstwo klasy o 10 zł. Na wychowawcy spoczywa obowiązek opiekuńczy klasy. Musi on poświęcić czas na indywidualne spotkania z uczniami i rodzicami oraz prowadzić teczki uczniów. Stawka za wychowawstwo proponowana w projekcie uchwały wynosi od 25 zł. do 35 zł. Proponuje jej podniesienie do 40 zł. Ze swoich rozeznań wie, że w innych gminach stawka ta sięga  nawet 60 zł.

 

                Radny Robert Cimoch odniósł się do uwag radnych na temat  braku opinii komisji nad projektem uchwały. Jego zdaniem projekt uchwały został bardzo dokładnie omówiony przez  Z-cę burmistrza Panią Teresę Andruszkiewicz i nie wniósł żadnych rewolucji. Teraz każdy radny ma głos. Oznajmił, że posiedzenie komisji mogło zostać zwołane na wniosek każdego członka komisji i nie można przerzucać całej winy na przewodniczących.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że dwa związki zawodowe nauczycieli, które opiniują w/w regulamin, tak bardzo dbają o interesy nauczycieli, że Komisja Oświaty Kultury i Sportu nie jest w stanie przewyższyć ich opiekuńczej roli. Poinformował, że w roku ubiegłym przy uzgadnianiu regulaminu, związki zawodowe nauczycieli podjęły negocjacje, w celu obniżenia dodatku funkcyjnego dyrektorom i podwyższenia dodatków za wychowawstwo nauczycielom. Gdy otrzymały informację, że zmniejszenie dodatku da dyrektorowi mniejsze uposażenie od nauczyciela dyplomowanego, to swój pomysł oddaliły. Dodał, że w chwili obecnej średnia pensja brutto nauczyciela dyplomowanego wynosi 3360 zł. i obejmuje 165 dni pracy w roku

 

                Radna Franciszka Kruszewska oznajmiła, że takich nauczycieli, którzy zarabiają 3360 zł. brutto jest może w gminie pięciu. Pozostali dyplomowani nauczyciele nie mają godzin ponadwymiarowych, które podwyższają płace brutto. Odchodząc na emeryturę miała 2985 zł. brutto. Stwierdziła, że nie należy sugerować się, że nauczyciel ma 18 godzin dydaktycznych w tygodniu. Jego praca jest uciążliwa psychicznie i wyczerpująca. Nauczyciel musi się do każdej lekcji przygotować, stale doskonalić swoją wiedzę, a przy tym  prowadzi szereg zajęć pozalekcyjnych. Opracowania podają, że czas pracy nauczyciela przekracza 45 godzin w tygodniu.

 

                Z-ca przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie Pan Jerzy Augustynowicz oznajmił, że każdy narzeka na swój los. Rolnik też powinien narzekać. On także musi, co roku uczyć się.  Jego dzienny czas pracy, równa się tygodniowemu czasowi pracy nauczyciela i wcale nie zaświadcza o przyszłym dochodzie. Dodał, że 18 godzin tygodniowo po odjęciu przerw wynosi 15 godzin pracy nauczyciela w tygodniu.

 

                Radna Franciszka Kruszewska oznajmiła, że nie poniża pracy rolnika, a wręcz przeciwnie twierdzi, że jest bardzo ciężka. Jednak przy projekcie w/w uchwały jest rozważana praca nauczyciela.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz ponownie powtórzył, że średnio w gminie Tykocin nauczyciel dyplomowany zarabia 3360 zł. brutto, a pięciu nauczycieli  z godzinami ponadwymiarowymi nie podniesie średniej pensji  pozostałym nauczycielom.

 

                Radna Hanna Gładysz poinformowała, że jej zdaniem przy głosowaniu należy zasugerować się pozytywną opinią związków zawodowych.

 

 

 

                W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem Uchwały Nr IV/22/06 głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.

 

 

 

Uchwała Nr IV/22/06

w sprawie Regulaminu ustalania i wypłacania dodatków do wynagrodzenia, obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny zastępstw doraźnych oraz przyznawania nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Tykocin.

 

 

stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

 

 

 

Do punktu 4 p.pkt. c porządku obrad

 

 

                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym projekt Uchwały Nr IV/23/06 w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2007.

 

                Z-ca burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz poinformowała, że program współpracy z organizacjami pozarządowymi powinien być przyjmowany raz w roku. Zawiera on obszary współpracy w zakresie: dialogu społecznego, poprawy infrastruktury organizacji i usprawniania form współpracy  z organizacjami pozarządowymi, polityki społecznej, opieki nad miejscami pamięci narodowej i współdziałania z organizacjami kombatanckimi, wspierania przedsiębiorczości, zakresie kultury, w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego, w zakresie ochrony środowiska, w zakresie edukacji kultury fizycznej i sportu.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poinformował, że zapisane 46 000 zł. na dofinansowanie „Hetmana” Tykocin byłoby niemożliwe bez przyjęcia niniejszej uchwały. W ramach programu będą realizowane również inne działania, ale największe wsparcie przewiduje się piłkarskim zespołom sportowym. 

 

 

                W zarządzonym głosowaniu jawnym za projektem Uchwały Nr IV/22/06 głosowało 14 radnych, 1 radny przeciw. Uchwała została podjęta większością głosów..

 

 

Uchwała Nr IV/22 /06

w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Tykocin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2007

 

stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

 

 

 

Do punktu 5 porządku obrad

 

 

                Radna Franciszka Kruszewska złożyła interpelację do interpelacji złożonej na III sesji Rady Miejskiej. Interpelacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

 

                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski odniósł się do wskazanej w interpelacji jego wypowiedzi w „Gońcu Tykockim”. Oznajmił, że być może redaktorowi „Gońca tykockiego” powiedział, że chciałby aby ulica Browarna była wyremontowana. Nie mniej jednak, nie posiada zasobów finansowych w takiej ilości, aby móc to zrobić ze swego budżetu.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że Powiat nie przekazał Gminie żadnych 100 000 zł. Po położeniu kanalizacji na ul. 11-go Listopada, Gmina otrzymała dofinansowanie i położyła pierwszą warstwę asfaltu z planami położenia drugiej w przyszłym roku. Jednak z uwagi na fakt, że po modernizacji ulicy, studzienki wystawały około 5 cm, a Gminie przez komornika udało się ściągnąć należności z GS „SCh”, to przekazano 100 000 zł. na wykonanie drugiej warstwy asfaltu na ul. 11-go Listopada. Oznacza to, że Gmina kładąc kanalizację na ulicy 11-go Listopada, odbudowała drogę powiatową w postaci położenia dwóch warstw asfaltu, bez udziału finansowego Powiatu. Po złożonej wizycie z Radnym Powiatu Białostockiego Panem Janem Dajdą w Powiatowym Zarządzie Dróg okazało się, że przy polityce poprzedniej kadencji, na podstawie opinii ówczesnego Radnego Powiatu Pana Józefa Sikorskiego Powiat wykorzystał już pieniądze przynależne gminie Tykocin na 2007 rok. Nie rozumie zatem, jakie zobowiązania ma Gmina wobec powiatowej ulicy, gdzie poczyniono inwestycje za pieniądze gminne i unijne. Kończąc Burmistrz dodał, że nie ma żadnych zobowiązań wobec dróg powiatowych, a jedynie oczekiwania, że w sytuacji gdy kieruje środki gminne na drogi powiatowe w Sierkach i Sanikach będzie mógł liczyć na rekompensatę.

 

                Radny Powiatu Białostockiego Pan Jan Dajda potwierdził, że na podstawie algorytmu opracowanego przez Powiat w poprzedniej kadencji na modernizację dróg, środki powiatowe na Gminę Tykocin zostały już wykorzystane, a ostatnią inwestycją była budowa chodnika we wsi Hermany.

 

                Radna Hanna Gładysz odnosząc się do zarzutów w interpelacjach na temat wyasfaltowania drogi w Jeżewie Starym oznajmiła, że w Jeżewie sprzedano budynek po byłej szkole oraz działkę. Otrzymano za to około 250 000 zł.  Ponadto, w tej miejscowości jest dużo podmiotów gospodarczych, które  odprowadzają podatki.  Nadmieniła, że wyremontowana droga w Jeżewie Starym była w strasznym stanie technicznym, a popękany asfalt, nie wytrzymał by kolejnej zimy.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że nie ma możliwości pod względem prawnym, aby ktoś zmusił Gminę do odbudowy ulicy powiatowej. Mając jednak na względzie społeczeństwo i ich potrzeby, w autopoprawce do budżetu będzie proponował zwiększenie kwoty 60 000 zł. do 100 000 zł. na ułożenie chodnika.

 

 

 

 

Do punktu 6 porządku obrad

 

                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski odczytał radnym odpowiedź Burmistrza Tykocina na interpelację złożoną przez Radnego Witolda Rudawskiego na III sesji Rady Miejskiej w Tykocinie. Odpowiedź na interpelację stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

                Radna Franciszka Kruszewska nadmieniła, że w interpelacji pisząc o zabytkach miała na myśli zabytkowe drogi.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że Radna Franciszka Kruszewska i Pani Joanna Malesińska popiera odbudowę zabytkowych uliczek w Tykocinie, ale nie popiera odbudowy XVIII-wiecznego budynku Urzędu Miejskiego położonego w centrum.  W roku 2007  nie uda się zrealizować w/w  inwestycji z dofinansowaniem środków unijnych. Będzie to rok na pisanie wniosków, podpisywanie umów i organizowanie przetargów. Toteż wszystkie inwestycje zostaną przesunięte na lata 2008 i dalej. W sprawie ulicy Browarnej trwają prace geodezyjne i jest toczone postępowanie w sprawie opracowania dokumentacji projektowej. W projekcie budżetu na 2007 rok zostało zapisanych 8 000 zł. na sporządzenie dokumentacji na ulicę Browarną. Po opracowaniu dokumentacji zostanie sporządzony wniosek o dofinansowanie modernizacji ulicy Browarnej. Taka sama procedura będzie zastosowana przy drodze w Kapicach Starych i Kapicach Lipnikach, drodze w Pajewie i drodze do Łopuchowa. Wnioski, które dostaną dofinansowanie będą realizowane. W sytuacji, gdy Gmina pozyska dofinansowanie na ulicę Browarną, podobnie jak to otrzymała na ulicę Choroszczańską, ulica zostanie wybrukowana z kostki granitowej. W związku z powyższym, zwróci się do Rady Miejskiej o przyjęcie autopoprawki w Planie rozwoju gminy, aby pieniądze na ulicę Browarną pozyskiwać konsekwentnie, aż do roku 2013. Jeżeli, natomiast będzie podjęta uchwała zobowiązująca Burmistrza do modernizacji ulicy Browarnej kosztem dróg w Pajewie, Rzędzianach lub innej miejscowości, to oczywiście będzie realizowana.

 

                Radny Witold Rudawski oznajmił, że pisząc w interpelacji o remoncie budynku Urzędu Miejskiego w Tykocinie wziął pod uwagę koszty, nie przypuszczając, że Burmistrz będzie starał się o dofinansowanie inwestycji w wysokości 85%.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że żadna inwestycja nie będzie realizowana bez dofinansowania. W sytuacji, gdy w poprzedniej kadencji  udało się pozyskać środków unijnych na 10 inwestycji, to może w tej kadencji też się uda na 3 lub 4. Bez dofinansowania nie może być zrobiona droga do Łopuchowa. W lepszej sytuacji jest już ulica Browarna, która wariantem zastępczym może zostać wybrukowana.

 

                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski odczytał radnym odpowiedź Burmistrza Tykocina na interpelację złożoną przez Radną Franciszkę Kruszewską na III sesji Rady Miejskiej w Tykocinie. Odpowiedź na interpelację stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

                Radna Franciszka Kruszewska ustosunkowując się do powyższego, poinformowała że odpowiedź na interpelację została przekazana wszystkim mieszkańcom ul. 11-go Listopada w Tykocinie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Oprócz informacji merytorycznej, z którą się zgadza, zawierała informację obrażającą jej osobę. Uważa, że nie naruszyła 23 art. Ustawy o samorządzie gminnym, który podważa art. 25 tej samej ustawy.  Pismo Burmistrza Tykocina przed Świętami Bożego Narodzenia było poniżeniem jej osoby w oczach mieszkańców, którzy mimo wszystko tak nie uważają.

 

                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski odczytał radnym odpowiedź Burmistrza Tykocina na interpelację złożoną przez Radną Franciszkę Kruszewską w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej  na III sesji Rady Miejskiej w Tykocinie. Odpowiedź na interpelację stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poinformował, że w poprzedniej kadencji miał ważniejsze inwestycje do wykonania niż ulica Zatylna. Brukowanie tej uliczki przed inwestycjami bardziej pilnymi byłoby nie właściwe i źle odbierane. Natomiast, jeżeli teraz są takie sugestie, to wniesie autopoprawkę do Planu Rozwoju Gminy obejmującą wybrukowanie ulicy Zatylnej. Inwestycję tą można wykonać szybciej niż ulicę Browarną, gdyż można ją zrealizować własnymi siłami.

 

 

 

 

Do punktu 7 porządku obrad

 

                Przewodniczący obrad odczytał odpowiedź Rady Miejskiej w Tykocinie na skargę złożoną przez mieszkańca Tykocina Pana Franciszka Backiela na Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tykocinie. Odpowiedź na skargę stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że odebrał złożone interpelacje jako zarzuty na zbyt małe nakłady inwestycyjne na Tykocin. Dodał, że w obecnej kadencji po bogatej inwestycyjnie dla Tykocina poprzedniej kadencji, zostało do zrealizowania bardzo mało inwestycji drogowych. Poinformował, że jest Burmistrzem całej gminy i musi słuchać także potrzeb mieszkańców wsi. Inwestycje w sołectwach wynikały ze zgłoszeń na zebraniach, na których podsumował i rozliczył poprzednią kadencję, a także spytał o następne realne i pilne potrzeby.

 

                Radna Franciszka Kruszewska zapytała czy potrzebą realną i pilną było ogrodzenie płotem metalowym remizy OSP w Sanikach? Stwierdziła, że jeżeli są potrzeby pilniejsze na terenie gminy, to nie należało drogim płotem grodzić remizy. Podobnym płotem została także ogrodzona remiza w Łopuchowie.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że subiektywna ocena przysługuje każdemu radnemu.

 

                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski oznajmił, że wszystkie inwestycje poprzedniej kadencji wykonane przez Pana Burmistrza są rzetelne i długo nie będą wymagały poprawek. Takim przykładem jest ulica Choroszczańska, ulica 11-go Listopada, ulica w Jeżewie, Sanikach, Sierkach i inne. Taką inwestycją jest również solidny płot przy Remizie OSP w Sanikach i Łopuchowie, który zbudowany z dobrego materiału będzie długo służył mieszkańcom.

 

                Radna Franciszka Kruszewska zwróciła się z prośbą o ujęcie w projekcie budżetu dróg polnych, między innymi drogi na Kolonię Tykocin oraz  dróg po obu stronach Narwi.

 

               

                Radny Robert Cimoch oznajmił, że kwestia remontów dróg szeroko wyjdzie na spotkaniach podczas wyboru sołtysa. Tematem tym najprawdopodobniej zajmie się Komisja Rozwoju, Finansów i Promocji Gminy Tykocin. Stworzy harmonogram remontów dróg przy uwzględnieniu najbardziej pilnych potrzeb.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poinformował, że na żwirowanie w roku 2007 zostało przeznaczonych 200 000 zł. Jest to bardzo duża kwota, największa z dotąd zapisanych.

 

                Radny Witold Rudawski złożył  wniosek o udrożnienie rowu na Kaczorowie. Następnie, przekazał niezadowolenie swoich wyborców dotyczące jakości wody w Tykocinie.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz przekazał wniosek Radnego Witolda Rudawskiego Kierownikowi GZGKiM Pani Barbarze Olszewskiej do natychmiastowej realizacji. Następnie, odniósł się do kwestii jakości wody w Tykocinie  oznajmiając, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej normy jakości wody zostały podwyższone 10-cio krotnie. Woda na terenie gminy Tykocin spełnia rygorystyczne unijne normy. Gdyby ich nie spełniała, były by zalecenia do poprawy warunków jakościowych.  

 

                Radny Rogalewski odniósł się do interpelacji Radnej Franciszki Kruszewskiej i Radnego Witolda Rudawskiego, w której zarzucają mieszkańcom wsi Saniki, Sierki i Jeżewa wybudowanie w ich miejscowościach dróg. Oznajmił, że ludzie z w/w wsi są mieszkańcami gminy Tykocin i płacą podatki. Następnie, poruszył sprawę głosowania nad zmianami w budżecie. Radni  Franciszka Kruszewska i Radny Witold Rudawski byli przeciwni w/w uchwale, która zapewniała udzielenie dotacji na kanalizację. Skoro nie chcą tej dotacji mieszkańcom, to może ona zostać w budżecie na ułożenie chodnika na ul. 11-go Listopada.

 

                Radny Witold Rudawski oznajmił, że jego sprzeciw wynikał z braku omówienia projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na posiedzeniach komisji.

 

                Radna Franciszka Kruszewska oznajmiła, że nie jest przeciwna wyremontowaniu dróg we wsiach. Jest jedynie przeciwna złemu gospodarowaniu. Ulica Browarna  od 13 lat nie została wyremontowana. Dlatego, jej zdaniem powinna zostać zmodernizowana w pierwszej kolejności przed ulicami we wsiach.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że sytuacja rozkopanej, błotnistej ulicy Browarnej nie jest potrzebna, bo jest uciążliwością. Stanowi jednak pewne przypomnienie mieszkańcom Tykocina, że tykocińskie ulice 4 lata temu w większości były rozkopane. Jeżeli sytuacja remontu tej ulicy się przedłuża, to też nad tym ubolewa. W pewnym sensie ulica Browarna  daje obraz działalności poprzedniej kadencji.

 

                Radny Radosław Kopczewski zapytał, czy został już zabezpieczony budynek po Szkole Podstawowej w Łopuchowie.

 

                Kierownik GZGKiM Pani Barbara Olszewska oznajmiła, że prace nad zabezpieczeniem  w/w budynku trwają i niebawem zostaną zakończone. W chwili obecnej został już zabezpieczony budynek po byłej szkole w Siekierkach.

 

                Z-ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz w związku z końcem kadencji sołtysów przedstawiła harmonogram wyborów sołeckich na terenie gminy Tykocin. Poprosiła o wcześniejsze zgłaszanie uwag  na temat terminu i miejsca zebrania. Następnie poinformowała, że zbliżają się wybory delegatów do Izb Rolniczych. Zgłoszenia kandydatów są  przyjmowane do 16 stycznia. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej mieścić się będzie w Urzędzie Miejskim w Tykocinie.

 

                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski podziękował radnym, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w wyborach sołtysa. Na zebraniach zostaną zgłoszone potrzeby danego sołectwa, z czego później, stworzy się hierarchię najpilniejszych inwestycji.

 

                Burmistrz Pan          Krzysztof Chlebowicz zwrócił się do pracownika Urzędu Miejskiego w Tykocinie Pani Barbary Zachowicz z prośbą o odczytanie artykułu z pierwszej strony Kuriera Porannego.

 

                Pracownik Urzędu Miejskiego w Tykocinie Pani Barbara Zachowicz odczytała artykuł „Siedem tłustych lat” z Kuriera Porannego pod redakcją Agnieszki Kaszuby. Artykuł stanowi załącznik do oryginału protokołu.

 

                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że odczytany artykuł świadczy o tym, że optymizm na temat dostępności dużych środków unijnych jest nieuzasadniony. Nadal trzeba będzie rozpychać się łokciami i walczyć o każdą złotówkę. W pierwszym etapie w 100 zweryfikowanych pozytywnie projektach było dofinansowanie budowy drogi Korycin –Jeżewo za kwotę 144 mln zł. Jednak w/w droga wojewódzka nie znalazła uznania w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Jego zdaniem Ministerstwo nie kierowało się jasnymi kryteriami, tylko swój wybór uzależniło od opinii posłów. Oznacza to, że należy szukać innych źródeł i możliwości zmodernizowania odcinka drogi Jeżewo - Tykocin, ulicy Sokołowskiej i Placu Czarnieckiego do mostu. Środków unijnych nigdy nie będzie za dużo i trzeba będzie o nie walczyć. Można zatem wysunąć wniosek, że poprzednia kadencja Rady Miejskiej była bardzo udana przynosząc dofinansowanie 10 inwestycji. Jeżeli nie uda się dofinansować w/w drogi wojewódzkiej z Programu Polski Wschodniej to jest jeszcze Regionalny Program Operacyjny.

 

                Dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkole w Tykocinie Pan Wojciech Andraszek w imieniu swoim, Rady Pedagogicznej i uczniów złożył radnym najserdeczniejsze życzenia i życzył podejmowania trafnych decyzji w Nowym 2007 Roku.

 

 

 

 

Do punktu 8 porządku obrad

 

 

                        W związku z wyczerpaniem porządku dziennego obrad, Przewodniczący zamknął obrady o godz. 1250, dziękując wszystkim za przybycie.

 

 

                        Na tym protokół zakończono.

 

 

 

Protokołowała:

 

Barbara Zachowicz

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Miasta i Gminy Tykocin

Wytwarzający/odpowiadający: Barbara Zachowicz

Wprowadzający: Barbara Zachowicz

Data wprowadzenia: 2007-03-27

Data modyfikacji: 2007-03-27

Opublikował: Barbara Zachowicz

Data publikacji: 2007-03-27