Protokół XI

  Protokół Nr XI/07
z XI sesji Rady Miejskiej w Tykocinie
z dnia 26 września 2007 r.
 
 
 
 
                XI sesja Rady Miejskiej w Tykocinie odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie Pana Bogusława Kwiatkowskiego.
 
 
                W obradach udział wzięli radni, sołtysi, pracownicy obligowani z urzędu, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i gminy Tykocin, według list załączonych do protokołu.
 
 
 
 
Do punktu 1 porządku obrad:
 
                Pan Bogusław Kwiatkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tykocinie przywitał przybyłych na sesję radnych, sołtysów, pracowników urzędu, zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta i gminy Tykocin. Stwierdził, że ilość obecnych radnych na sesji, zapewnia regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał. Obrady rozpoczęto o godz. 1010. Stan radnych 15, obecnych 13.
 
                 
 
 
Do punktu 2 porządku obrad
  
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym proponowany porządek obrad. Zapytał, czy radni mają uwagi do proponowanego porządku obrad.
 
 
                Radny Witold Rudawski poinformował o wpłynięciu do Rady Miejskiej pisma Pani Eugenii Wierzbickiej w sprawie udzielenia 80% bonifikaty na wykup mieszkania komunalnego. Zwrócił się z prośbą o ujęcie tego tematu w porządku obrad.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski w ustosunkowaniu do wypowiedzi Radnego Witolda Rudawskiego odpowiedział, że podanie Pani Eugenii Wierzbickiej jest przewidziane do rozpatrzenia w punkcie 9 pt. „Wolne wnioski i informacje.”
 
 
                W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 13 radnych. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawiał się następująco:
1.       Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2.       Przyjęcie porządku obrad.
3.       Przyjęcie protokołu z X sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
4.       Sprawozdanie z działalności Burmistrza Tykocina za okres od 28 czerwca 2007 r. do 27 września 2007 r.
- omówienie sprawozdania,
- dyskusja nad sprawozdaniem.
5.       Informacja o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2007 roku.
6.       Podjęcie uchwał w sprawach:
a)       zmian w budżecie gminy na 2007 r.
b)       udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Białostockiemu.
7.       Interpelacje i zapytania radnych.
8.       Odpowiedź Burmistrza Tykocina na interpelacje złożone przez Radnego Witolda Rudawskiego na X sesji Rady Miejskiej w Tykocinie w dniu 12 sierpnia 2007 roku .
9.       Wolne wnioski i informacje.
10.    Zakończenie sesji.
 
 
 
 
Do punktu 3 porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad zwrócił się o przyjęcie protokołu z X sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
 
 
                Radni do protokołu nie wnieśli uwag i pytań.
 
 
                W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z X sesji Rady Miejskiej głosowało 13 radnych. Protokół został przyjęty jednogłośnie.
 
 
 
Do punktu 4 porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się do Burmistrza Tykocina Pana Krzysztofa Chlebowicza z prośbą o omówienie sprawozdania.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz omówił sprawozdanie ze swojej działalności za okres od 28 czerwca 2007 r. do 27 września 2007 r., które stanowi załącznik do oryginału protokołu. Następnie, podziękował Pani Janinie Czyżewskiej Prezes Stowarzyszenia Podlaska Biesiada Miodowa za zorganizowanie w Tykocinie „Podlaskiej Biesiady Miodowej” oraz za trud włożony w jej przygotowanie. Poinformował, że był zafascynowany imprezą i nie spodziewał się tak dużej liczby gości, zwłaszcza, ze nieopodal w Kurowie była impreza konkurencyjna.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przyłączył się do podziękowań Burmistrza i udzielił głosu Pani Prezes Janinie Czyżewskiej.
                Prezes Stowarzyszenia Podlaska Biesiada Miodowa Pani Janina Czyżewska złożyła na ręce Burmistrza Tykocina Krzysztofa Chlebowicza pisemne podziękowanie za pomoc w organizacji VIII Podlaskiej Biesiady Miodowej, które stanowi załącznik do oryginału protokołu. Oznajmiła, że tak wielkiej życzliwości jak w Tykocinie dawno nie spotkała. Przy organizacji imprezy, bardzo dużo pracy wymagało, opracowanie ruchu drogowego. W tym celu zostało zakupionych ponad 60 znaków, co było bardzo dużym wsparciem ze strony Urzędu Miejskiego. Biesiada bardzo się rozrosła. Był problem z dojazdem. Szosa warszawska była zablokowana. W związku z powyższym duże pieniądze, bo ok. 5000 zł. zostało przeznaczonych na agencję ochrony. Jako organizatorzy odebrali wiele pozytywnych opinii i gratulacji od turystów. Natomiast, uczestnicy Biesiady Miodowej, którzy uczestniczą w niej od początku podkreślali, że Tykocin stworzył bardzo dobre warunki i wyznaczył parkingi. Następnie poinformowała, że były bardzo duże problemy z zamknięciem drogi wojewódzkiej od mostu przez ulicę Złotą do stacji paliw przy ul. Sokołowskiej. W tej sprawie wnioskował również Burmistrz Tykocina i udało się. Zamknięcie tej ulicy zapewniło lepsze warunki dla całego przebiegu imprezy. Szczególne podziękowania przekazała mieszkańcom  Placu Czarnieckiego, którzy także wykazali dużą życzliwość i pomoc. Dziękując za gościnę i współpracę poinformowała, że Organizatorzy Podlaskiej Biesiady Miodowej zagoszczą w Tykocinie, - królewskim mieście i będą rozwijać biesiadę.
 
                Burmistrz Tykocina Pan Krzysztof Chlebowicz przyjmując podziękowanie oznajmił, że jest ono szczególnie miłe, gdyż stanowi efekt oceny i telefonu na drugi dzień po zakończeniu imprezy. Podczas rozmowy Prezes Pani Janina Czyżewska poprosiła o zaproszenie na sesję, na której radni usłyszeli jej podsumowanie.
 
                Prezes Stowarzyszenia Podlaska Biesiada Miodowa Pani Janina Czyżewska wyjaśniła, że organizacja imprezy o nazwie „Podlaska Biesiada Miodowa” rozpoczęła się 7 lat temu w Kurowie. Wciągnęła do współpracy Akademię Medyczną i swojego męża, który jest pracownikiem Muzeum w Białymstoku. Impreza rozrastała się w gigantycznym tempie i zaczęła przerastać możliwości jednej instytucji. Po zmianie Dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego współpraca, zaczęła układać się nie najlepiej. Już w ubiegłym roku Stowarzyszenie planowało przenieść Podlaską Biesiadę Miodową do Tykocina. Znając przychylność władz Tykocina i mając przyjaciół w Tykocinie, stało się to jednak w roku 2007. Podpisano umowę z rozpisaniem obowiązków. W tej sytuacji Dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego wykorzystując posiadane materiały Stowarzyszenia Podlaska Biesiada Miodowa zorganizował imprezę o tej samej nazwie. Właścicielem praw autorskich Podlaskiej Biesiady Miodowej jest Stowarzyszenie Podlaska Biesiada Miodowa, które posiada swoje logo i dostało nagrodę w konkursie na Markę Roku za Pomysł Roku. Stowarzyszenie wypromowało imprezę, która pokazuje bogactwo ziemi podlaskiej. Zauważyła, że zachowanie Dyrektora może wpłynąć na popsucie tej marki. W przeciwieństwie do imprezy zorganizowanej w Tykocinie, w Kurowie nie zapewniono badań miodów i rankingu, które są bardzo ważne i na podstawie których najlepsi pszczelarze dostają certyfikaty i medale. Poinformowała, że mimo wszystko Stowarzyszenie Podlaska Biesiada Miodowa podjęło decyzję, że nie złoży wniosku do sądu. Uwzględniło przy tym prośbę Burmistrza Tykocina. Podsumowując dodała, że cała impreza odbyła się dzięki życzliwości przyjaciół. Wszyscy organizatorzy czuli, że impreza jest wspólna. Najśmieszniejszym faktem było, kiedy dziennikarz gazety Pan Roman Pawłowski, na drugi dzień, chciał obejrzeć jak wygląda Tykocin po imprezie i został bardzo zadziwiony, gdyż Tykocin był czysty. To była zasługa Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Oznajmiła, że na przyszły rok zostanie napisany projekt na pozyskanie środków finansowych na stosika, scenę i inne rzeczy, które będą służyły także pozostałym imprezom. Jej zdaniem Tykocin jest piękniejszym miastem niż Kazimierz Dolny, co nawet zasugerowali filmowcy. Dużo reklamy dla Tykocina zrobił film „U Pana Boga w ogródku” ukazując piękne tereny, wsie, tradycję i życzliwość mieszkańców. Jej zdaniem takie imprezy jak Biesiada Miodowa są impulsem do rozwoju miejscowości. Następnie, zwróciła się prośbą o pytania.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski w imieniu Rady Miejskiej i całej społeczności jeszcze raz podziękował Pani Janinie Czyżewskiej Prezes Stowarzyszenia Podlaska Biesiada Miodowa za zorganizowanie w Tykocinie „Podlaskiej Biesiady Miodowej” i za promocję Tykocina. Następnie poinformował, że otrzymał pismo od Prezesa Narwiańskiego Stowarzyszenia Krajoznawczego Pana Adama Rudawskiego, ale zanim je odczyta, poprosił Panią Barbarę Zachowicz, pracownika Urzędu Miejskiego o odczytanie trzech artykułów, które ukazały się w Gazecie Wyborczej.
 
                Podinspektor Pani Barbara Zachowicz odczytała artykuły:
-  „Samorząd nie jest od imprez” z dnia 30 sierpnia 2007 r.,
- wypowiedź czytelnika gazety z dnia 31 sierpnia 2007 r. na temat pierwszego artykułu,
- „Jak u pana Boga w ogródku” z dnia 4 września 2007 r.
Odczytane artykuły stanowią załączniki do oryginału protokołu.
 
                Następnie, Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski odczytał pismo od Prezesa Narwiańskiego Stowarzyszenia Krajoznawczego Pana Adama Rudawskiego, które stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
                Burmistrz Tykocina Pan Krzysztof Chlebowicz w nawiązaniu do odczytanych artykułów poinformował, że udzielając wywiadu Gazecie Wyborczej starał się wyjaśnić, że Burmistrz i Rada Miejska jako organ nie zajmuje się bezpośrednio organizowaniem imprez. Natomiast, pomaga w ich organizowaniu poprzez współpracę z Centrum Kultury i Stowarzyszeniami takimi jak „Podlaska Biesiada Miodowa”, „Narwiańskie Stowarzyszenie Krajoznawcze im Z. Bujnowskiego”, „Pospolite ruszenie ziemi tykockiej”, „Hetman” i „Ochotnicze Straże Pożarne”. Działalność tych instytucji powoduje, że coś się na terenie gminy dzieje. Ostatnio w kościele usłyszał o próbie reaktywowania działalności Stowarzyszenia „Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej” z czego się bardzo cieszy. Ksiądz proboszcz Stanisław Szymborski zaznaczył, że stowarzyszenia mają możliwość pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Uważa, że jeżeli stowarzyszenia, które mają zacząć działać, będą to robić z takim zaangażowaniem, jak pozostałe, to na teren Tykocina popłynie następny potężny strumień pieniędzy unijnych, z czego się bardzo cieszy. Życzył tego przede wszystkim Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, którego przedstawicielem jest Radna Franciszka Kruszewska. Wygłosił nadzieję, że na bieżąco o sukcesach Towarzystwa będzie informowała na sesji.
 
                Radna Franciszka Kruszewska oznajmiła, że treść artykułu podtrzymuje. Odczuwa bowiem, że wszelkie jej inicjatywy są tępione i wyszydzane. W związku z tym podtrzymuje to co napisała w artykule, ponieważ nie zawarła w nim nieprawdy.
 
                Radna Hanna Gładysz jako Przewodnicząca „Klubu Porozumienie Ludowe” zaprotestowała. Uznała, że  kontekst artykułu nie był korzystny dla Klubu, który jej zdaniem stara się pracować. Przypomniała, ze mieszkając parę lat temu w Szelągówce wie, że tam też odbywały się biesiady samorządowców, nawet ze skokami przez ognisko, i o ile pamięta uczestniczyli w nich Pan Witold Rudawski i Państwo Kruszewscy.
 
                Radna Franciszka Kruszewska odpowiedziała, że nigdy nie była w Szelągówce.
 
                 Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski odczytał fragment artykułu, w którym Radna Franciszka Kruszewska stwierdziła, że zgłaszane przez nią projekty są odrzucane i nie poddawane głosowaniu. Przewodniczący obrad oznajmił, że wnioski składne przez radnych są odrzucane po poddaniu głosowaniu. Zapis w artykule Radnej uważa za przekłamanie.
 
                Radna Franciszka Kruszewska odpowiedziała, że nigdy jej projekty, nie są poddawane dyskusji.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zaznaczył, że Radna Franciszka Kruszewska stwierdziła, że wnioski nie są poddawane głosowaniu i to uważa to za kłamstwo.
 
                Radna Franciszka Kruszewska odpowiedziała, że nie mała tego na myśli.
                 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski oznajmił, że artykuł jednoznacznie informuje czytelników, że projekty nie są poddawane głosowaniu.
 
 
 
 
Do punktu 5 porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się z prośbą do Skarbnika Gminy Pani Doroty Sadowskiej z prośbą o omówienie informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2007 roku.
 
 
                Skarbnik Gminy Pani Dorota Sadowska omówiła informację o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2007 roku.
 
                Radni nie wnieśli uwag i pytań do omówionej informacji.
 
 
 
 
Do punktu 6 p.pkt. a porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XI/57/07 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok. Następnie, zwrócił się z prośbą do Skarbnika Gminy Pani Doroty Sadowskiej o omówienie projektu w/w uchwały.
 
                Skarbnik Gminy Pani Dorota Sadowska omówiła radnym zmiany w budżecie na 2007 rok.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz ustosunkował się do przeniesienia wydatków ze Świetlicy OSP w Siekierkach. Zapewnił radnego i sołtysa ze wsi Siekierki, że środki w podobnej wysokości zostaną zapisane w budżecie na rok przyszły, jako wydatki własne z możliwością pozyskania 85% środków unijnych z programu PROW. W przypadku braku dofinansowania kwota ta zostanie przekazana do wykorzystania w roku przyszłym. Zauważył, że warto poczekać kilka miesięcy, aby planowaną kwotę spróbować pomnożyć 6 lub 7 razy.
 
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XI/57/07 głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
Uchwała Nr XI/57/07
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
 
 
 
Do punktu 6 p.pkt.b porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XI/58/07 w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Białostockiemu. Następnie, zwrócił się z prośbą do Pani Doroty Sadowskiej – Skarbnika Gminy z prośbą o omówienie projektu uchwały.
 
Pani Dorota Sadowska Skarbnik Gminy wyjaśniła, że mimo iż wszystkie inwestycje są zapisane w uchwale budżetowej, to trzeba podjąć dodatkową uchwałę udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Białostockiemu w postaci zakupu materiałów i wykonania usług z przeznaczeniem na realizację:
- przebudowy ulicy 11 Listopada w Tykocinie - utwardzenie nawierzchni chodnika na          długości 800 mb o wartości 100.000 zł;
- przebudowy drogi powiatowej Nr 1375B w miejscowości Łaziuki (chodnik strona                lewa) o wartości – 80.000 zł, w tym w 2007 r. – 56.400 zł;
- przebudowy drogi powiatowej Nr 1382B w miejscowości Sawino (chodnik) o                     wartości 80.000 zł, w tym w 2007 r. – 36.200 zł;
- remontu kapitalnego drogi powiatowej Nr 1554 B (droga Nr 8 - Pajewo) o wartości           56.000 zł;
- remontu kapitalnego odcinka drogi powiatowej Nr 1378B (Sierki - droga Nr 671) o             wartości 86.000 zł.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz uzupełnił, że podjęcie w/w uchwały to wymóg formalno-prawny potwierdzający przeznaczenie środków finansowych zapisanych w budżecie na przebudowę chodników i dróg powiatowych. Poinformował, że na chodnik do wsi Sawino i Łaziuki został zakupiony materiał, natomiast wydatki na robociznę najprawdopodobniej zostaną zapisane w przyszłorocznym budżecie i będą stanowić pierwsze zadanie do wykonania dla pracowników Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tykocinie.
 
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XI/58/07 głosowało 12 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.
 
Uchwała Nr XI/58/07
w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Białostockiemu
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
 
 
 
Do punktu 7 porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zapytał, czy radni mają interpelacje i zapytania.
 
                Radny Witold Rudawski zapytał, dlaczego w sołectwie Tykocin Kaczorowo nie podsypano żadnej drogi?
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że jeżeli będzie taka potrzeba zgłoszona przez inspektora ds. dróg, sołtysa lub radnego, na pewno będzie uwzględniona. W najbliższym czasie będzie robiona droga od Leśnik do Sawina, a następnie droga w kierunku Łopuchowa, Kapic, Stelmachowa i Kolonii Łopuchowo. Te naprawy potrwają około 3 miesięcy. Jeżeli będą sprzyjające warunki jesienią, drogi będą dalej remontowane, ponieważ zapisane w budżecie na ten cel środki, nie zostały jeszcze wyczerpane.
 
 
 
 
Do punktu 8 porządku obrad
Przewodniczący obrad odczytał radnym interpelację zgłoszoną przez Radnego Witolda Rudawskiego na X sesji rady Miejskiej w Tykocinie w dniu 12 sierpnia 2007 roku oraz odpowiedź Burmistrza. Interpelacja Radnego Witolda Rudawskiego i odpowiedź Burmistrza stanowią załącznik do oryginału protokołu.
 
Radny Witold Rudawski w ustosunkowaniu do odpowiedzi Burmistrza oznajmił, że odpowiedź na drugą interpelację została przesłana do Komisariatu Policji w Choroszczy. Poinformował, że celem w/w interpelacji było zwrócenie uwagi Burmistrza rolnikom, że wylewanie szamb lub gnojowic do wód jest zabronione i aby tego nie czynili dla swojego dobra, dobra przyrody i innych ludzi. Wnioskował, aby w nagłych przypadkach Burmistrz umożliwił wylewanie szamba do oczyszczalni ścieków lub do wylewiska na wysypisku śmieci. Dodał, że tak rozumie rolę Burmistrza, jako organu wykonawczego. Następnie poinformował, że w wyniku rozmów z wędkarzami otrzymał informację, że po godzinie 16.00 z oczyszczalni ścieków są spuszczane nieczystości. W odniesieniu do interpelacji pierwszej, oznajmił, że szkoła w Jeżewie Starym była własnością Skarbu Państwa i środki pochodzące z jej sprzedaży zostały przeznaczone na wieś Jeżewo Stare. Podobna sprawa w Łazach dotycząca mienia sołectwa została przez mieszkańców wygrana. W przypadku nieruchomości przy ulicy Złotej w Tykocinie, środki z jej sprzedaży zostały przeznaczone na potrzeby całej gminy. W związku z powyższym odczytał wniosek, który stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski wrócił do poruszonej kwestii spuszczania ścieków z oczyszczalni, po godzinie 16.00. Uznał to za poważne oskarżenie na forum sesji Rady Miejskiej. Zapytał Radnego, czy są to informacje sprawdzone?
 
Radny Witold Rudawski odpowiedział, że podana informacja nie została przez niego sprawdzona.
 
Kierownik GZGKiM Pani Barbara Olszewska oznajmiła, że ścieki na oczyszczalni są bardzo czyste. Tak wynika z przeprowadzanych kontroli z ochrony środowiska. Uznała za nieprawdopodobne, że o godz. 16.00 ścieki są nie dobre, a o godz. 8.00 rano dobre.
 
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że jako były kierownik GZGKiM  orientuje się w funkcjonowaniu oczyszczalni i wie, że nie ma możliwości spuszczania ścieków, chyba, że ręcznie Urządzenia są automatyczne i przy odpowiedniej ilości ścieków oczyszczonych następuje zrzut kanalizacją do Narwi. Taka czynność jest zalegalizowana. Za zrzuty oczyszczonych ścieków do Narwi jest uiszczana opłata środowiskowa, a dodatkowo jest opłacana opłata ustalona w postanowieniu wodno prawnym dla Wojewódzkiego Zarządu Melioracji. O jakości tych ścieków świadczą badania. Ostatnio zostały wykonane w lipcu i wrześniu. W przypadku złej jakości ścieków następuje natychmiastowa reakcja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i są nakładane ustawowe kary. Oznajmił, że oczyszczalnia funkcjonuje pod kontrolą i prawidłowo. Natomiast, interpelacje Radnego Witolda Rudawskiego świadczą o złośliwości i niezrozumieniu. Mimo, iż wydawałoby się, że ma dobrych doradców, bo sam tego nie pisze. Nawiązując do interpelacji przypomniał, że odpowiedź informowała, że istnieje mienie jednostek organizacyjnych, którymi są sołectwa i mienie gminne, które stanowi własność gminy, czyli wszystkich mieszkańców. Własność nieruchomości przy ul. Złotej 1 w Tykocinie stanowiła własność wszystkich mieszkańców. Są sytuacje, że jednostka pomocnicza jako sołectwo może mieć własność. W przypadku sprzedania tej własności jest obowiązek jej rekompensowania. Wspomniana przez Radnego Rudawskiego wieś Łazy miała własność wspólnotową, ale po komunalizacji w 1990 r., stała się własnością gminy. Oznacza to, że może służyć inwestycjom na terenie całej Gminy. Na dzień dzisiejszy nie jest przekonany, czy sołectwa mają jakąś własność, a jeżeli mają, to na pewno nie można ich z tego uszczuplić. Zauważył, że nie zrozumienie tematu przez jednego radnego może zrozumieć, ale nie zrozumienie tematu przez grono doradców jest świadomym wprowadzaniem w błąd opinii publicznej, radnych i sołtysów.
 
Radny Witold Rudawski odpowiedział, że umie pisać. Pomaga mieszkańcom Kaczorowa w pisaniu różnych podań. Dlatego, zwrócił się z prośbą o nie obrażanie jego osoby, bo dla rewanżu może stwierdzić, że Burmistrz nie nadaje się na swoje stanowisko.
 
                Mieszkaniec Tykocina Pan Franciszek Backiel w nawiązaniu do spuszczania ścieków w oczyszczalni oznajmił, że należałoby powołać komisję lub fachowca w celu zdefiniowana problemu i określenia, który z mieszkańców odprowadza ścieki bezpośrednio do rzeki.
 
 
 
Do punktu 9 porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski rozpoczął dyskusję od tematu anteny zasilającej internet radiowy, która umiejscowiona jest na wieży kościelnej i służy mieszkańcom gminy Tykocin. Podjął ją z uwagi na zaangażowanie radnych i sołtysów przy negocjowaniu warunków umiejscowienia anteny. W związku z powyższym poprosił Panią Barbarę Zachowicz, pracownika Urzędu Miejskiego w Tykocinie o odczytanie protokołu ze spotkania księdza proboszcza z burmistrzem, radnymi i sołtysami dotyczącego funkcjonowania anteny.
               
                Podinspektor Pani Barbara Zachowicz odczytała:
-              punkt 4 p. pkt a protokołu z narady  pt. „Uzgodnienie z Księdzem proboszczem               Parafii Trójcy Przenajświętszej Stanisławem Szymborskim współpracy w zakresie           funkcjonowania anteny zasilającej internet radiowy”, który stanowi załącznik do             oryginału protokołu;
-              informację ze sprawozdania Burmistrza Tykocina za okres od 12 listopada 2006 r. do       15 marca 2007 r. o spotkaniu Burmistrza Krzysztofa Chlebowicza,          Przewodniczącego Rady        Miejskiej Bogusława Kwiatkowskiego i Prezesa Klubu           Sportowego „Hetman”            Sławomira Pogorzelskiego z księdzem proboszczem               Stanisławem Szymborskim. Wyciąg ze sprawozdania stanowi załącznik do oryginału        protokołu.
-              wyciąg z Protokołu Nr VI/07 z VI sesji Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 15 marca             2007 r. dotyczący dyskusji na temat anteny zasilającej internet radiowy po złożonym               sprawozdaniu Burmistrza. Wyciąg stanowi załącznik do oryginału protokołu.
-              wyciąg z Protokołu Nr VII/07 z VII sesji Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 26     kwietnia 2007 r. dotyczący zapytania Z-cy Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana         Jerzego Augustynowicza w sprawie zakupu działki pod kąpielisko i anteny         przesyłającej internet. Wyciąg stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski poinformował, że po Święcie Wielkiej Nocy księdzu proboszczowi Stanisławowi Szymborskiemu został dostarczony projekt umowy dotyczący warunków funkcjonowania anteny na wieży kościelnej. Na podstawie wcześniejszych uzgodnień płatność została ustalona w wysokości 3500 zł. rocznie. 24 września br. ksiądz proboszcz odesłał umowę ze zmianą w warunków finansowych.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz uzupełnił, że podczas pytań radnych na sesji o ostateczne rozstrzygnięcie sprawy, usprawiedliwiał księdza proboszcza brakiem czasu z uwagi na Święta Wielkanocne i rekolekcje. Mimo to sprawa została przesunięta do jesieni. Tydzień temu ksiądz proboszcz dostarczył projekt umowy do Urzędu, który zawierał zmianę warunków finansowych z 3500 zł na 4500 zł. Po poprawieniu kwoty na ustaloną wcześniej, i błędu pisarskiego w jego nazwisku, przekazał umowę księdzu. Następnie, otrzymał telefon od księdza proboszcza. W trakcie rozmowy zwrócił uwagę na błędy pisarskie w umowie dotyczące nazwiska i kwoty. W odniesieniu do kwoty ksiądz proboszcz uzasadnił, że jej zwiększenie jest decyzją przemyślaną i wynika z rosnących cen. Na to uzyskał odpowiedź, że zgodnie z umową, wzrost kwoty będzie wynikał ze wzrostu inflacji, a zapłata będzie następować od momentu podpisania umowy. W tym momencie ksiądz proboszcz oznajmił, ze chce zapłaty całej kwoty wstecz. Wówczas, otrzymał wyjaśnienie, że taka płatność jest niezgodna z prawem i może grozić Burmistrzowi Kolegium Samorządowym. Ponadto, za opóźnienia w podpisaniu umowy nie odpowiada Gmina.  W odpowiedzi Ksiądz proboszcz Stanisław Szymborski wygłosił zdanie, aby Burmistrz nie straszył siebie Kolegium Odwoławczym, tak jak kiedyś straszył jego. Zapytany o co był straszony? Odparł, że za śmieci. Na to otrzymał wytłumaczenie, że mógł otrzymać odpowiedź, iż w przypadku nieopłacenia rachunków, nieczystości nie będą wywożone. Ponadto, zadaniem Kolegium Odwoławczego, jest likwidowanie nieprawidłowych decyzji samorządu, co nijak się ma do sprawy związanej z księdzem proboszczem. Na koniec ksiądz proboszcz Stanisław Szymborski oświadczył, że umowa nie zostanie podpisana, bo musi ją uzgodnić. Po rozmowie, ksiądz proboszcz przysłał kolejną wersję umowy, dalej z błędem w nazwisku Burmistrza i propozycją zapłaty po 1500 zł miesięcznie od października do grudnia 2007 r., a od stycznia do grudnia 2008 r. po 450 zł. miesięcznie z płatnością z góry do 10 lipca każdego roku. Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oznajmił, że zawieszenie anteny nastąpiło zgodnie z prawem, bo po umowie ustnej z byłym księdzem proboszczem Witoldem Nagórskim, który nieodpłatnie umożliwił jej zamontowanie. Stąd zauważył, że jego zdaniem w/w umowa nadal obowiązuje i nie może być zmieniana w sposób dowolny. Dzięki pozyskaniu środków na zamontowanie anteny, i opłacaniu abonamentu za sygnał, mieszkańcy Tykocina mogą bezpłatnie korzystać z internetu. Została także podpisana umowa na opracowanie dokumentacji objęcia szerokopasmowym dostępem do Internetu całej Gminy. Burmistrz poddał zastanowieniu, czy 5400 zł. za zamontowanie anteny wystarczy księdzu proboszczowi, czy dalej będzie podnosił opłatę. Uważa, że w takiej sytuacji mając legalnie zawieszoną antenę, należy podjąć decyzję zawieszenia opłat. W przypadku zdjęcia anteny, mieszkańcy Tykocina poczekają na internet, który będzie dostępny w całej gminie
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski oznajmił, że po zapoznaniu z warunkami umowy złożonymi przez księdza proboszcza wielokrotnie ponawiał zaproszenie na sesję, jednak ksiądz proboszcz odmówił uzasadniając to brakiem czasu. Poprosił jedynie o przekazanie informacji, że ze stawki 450 zł. miesięcznie może zejść na 400 zł. miesięcznie. Na to, jako Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował księdza proboszcza, że jego wizyta, nie ma na celu pertraktacji w ustalaniu stawki za antenę, a jedynie zaproszenie na sesję Rady Miejskiej. Następnie, poprosił radnych o dyskusję na ten temat.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz oświadczył, że nie chce być posądzany o złą współpracę z księdzem proboszczem, bo w zaistniałej sytuacji nie widzi swojej winy. Następnie dodał, że podczas rozmowy z księdzem proboszczem wskazał, że późne podpisanie umowy powoduje stratę dla Parafii, którą ksiądz proboszcz powinien pokryć z własnych środków finansowych i przypominał, że projekt umowy został przygotowany w marcu, a faktyczna reakcja księdza nastąpiła pod koniec września.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski oznajmił, że Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz zasugerował, aby umowę zawartą z ówczesnym księdzem proboszczem Witoldem Nagórskim respektować. Zapytał jakie jest stanowisko radnych w tej sprawie?
 
                Radny Roman Klimaszewski oznajmił, że jego zdaniem nie należy księdzu proboszczowi Stanisławowi Szymborskiemu za antenę płacić.
 
                O godz. 12.57 salę obrad opuściła Radna Hanna Gładysz. Stan radnych obecnych na sesji 12.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski poddał pod głosowanie wniosek w sprawie respektowania umowy ustnej zawartej z byłym księdzem proboszczem Witoldem Nagórskim na bezpłatne użytkowanie anteny umieszczonej na wieży kościelnej. W zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem głosowało 12 obecnych radnych. Wniosek został przyjęty jednogłośnie.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski poinformował, że otrzymał  od mieszkanki Tykocina Pani Eugenii Wierzbickiej pismo w sprawie przyznania 80% bonifikaty na zakup mieszkania. Następnie, zwrócił się z prośbą do Z-cy Burmistrza Pani Teresy Andruszkiewicz o odczytanie treści pisma.
 
                Z-ca burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz odczytała pismo Pani Eugenii Wierzbickiej, które stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
                O godz. 13.15 na salę obrad przybyła Radna Hanna Gładysz. Stan radnych obecnych na sesji 13.
 
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz przypomniał, że w sprawozdaniu omawiał
przygotowanie do sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w budynku przy ul. Choroszczańskiej 11/2 w Tykocinie na wniosek lokatora tj. P. Wandy Herman. Wartość w/w nieruchomości wynosi 21.000,00 zł, a po udzieleniu 50 % bonifikaty 10.500,00 zł. Dodał, że bonifikata 50% to wynik uchwały podjętej przez Radę Miejską, która upoważnia Burmistrza do jej udzielenia. Poinformował, że bonifikaty w innych miastach mogą sięgać 90%, tak jak przytoczyła to w piśmie Pani Eugenia Wierzbicka. Podobną obniżkę zastosowała ustawa pozwalająca na wykup mieszkań spółdzielczych udzielając 99% bonifikaty. Zwrócił się z prośbą do radnych o utrzymanie na terenie Gminy Tykocin 50% bonifikaty. Sprzedaż mieszkania na przykład przy ul. Choroszczańskiej za 10 000 zł. może być przedmiotem obrotu wtórnego za 40 000 zł. lub nawet 80 000 zł., gdyż tak są szacowane ceny przez właścicieli. Jego zdaniem 50% bonifikata to duży upust. Pani Eugenia Wierzbicka jest jedną z wielu lokatorów i powinno ją obowiązywać to samo prawo i bonifikata.
 
                Radna Franciszka Kruszewska nie rozumie dlaczego w 2004 r. mieszkanie Pani Eugenii Wierzbickiej było wycenione na 8000 zł. a w 2007 r. na 22 000 zł. Poinformowała, że, w innych miastach mieszkania komunalne są wyprzedawane z bonifikatą ustaloną przez Radę Miejską.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że 8000 zł było jego osobistą wyceną, nie mającą podstaw prawnych, gdyż nie ma w tym kierunku odpowiedniego przygotowania. Dodał, że podając 8000 zł. miał na myśli bonifikatę.
 
                Radny Witold Rudawski stwierdził, że w Tykocinie są dwa rodzaje mieszkań komunalnych. Pierwsze to bloki komunalne przy ul. Choroszczańskiej, a drugie przy ul. Piłsudskiego i ul. Kaczorowskiej. Mieszkania przy ul. Kaczorowskiej i ul. Piłsudskiego to zabytki o grubości ścian 1,5 m. Zaapelował do Rady Miejskiej o pozostawienie 50% bonifikaty na mieszkania przy ul. Choroszczańskiej i podjęcie drugiej uchwały na mieszkania przy ul. Kaczorowskiej i Piłsudskiego.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że określając wartość mieszkania rzeczoznawca majątkowy bierze pod uwagę wszystkie czynniki. Dodał, że jest możliwość podwyższenia bonifikaty, jednak poprosił o nie podejmowanie takiej uchwały. Zauważył, że osoby, które wykupiły mieszkania wcześniej, mogą się czuć zawiedzione.
 
Radna Franciszka Kruszewska oznajmiła, że rozpatrując sytuację należałoby wejść w
położenie Pani Eugenii Wierzbickiej.
 
                Mieszkaniec Tykocina Pan Franciszek Backiel zwrócił uwagę, że wybudowane bloki przy ul. Choroszczańskiej miały przewidziany okres trwałości na 15-20 lat, natomiast mieszkania przy ul. Piłsudskiego i Kaczorowskiej są wybudowane na wieki.
 
                Radny Witold Rudawski oznajmił, że w poszczególnych miastach Rady Gmin idą na korzyść mieszkańcom, uznając, że zamieszkiwany przez nich lokal mieszkalny, im się należy. Radny Witold Rudawski postawił wniosek o podjęcie uchwały upoważniającej Burmistrza do udzielania 80% bonifikaty.
 
                Podinspektor Pani Barbara Zachowicz oznajmiła, że jej zdaniem inne Gminy podejmują uchwały z 90% bonifikatą, żeby nie ponosić kosztów utrzymania i remontów budynków.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz zwrócił uwagę na następny aspekt, że budynki przy ul. Piłsudskiego i Kaczorowskiej stoją w strefie zabytkowej. Jeżeli będą w nich zamieszkiwali sami właściciele, a stan budynków pogorszy się, to wówczas pojawią się problemy, a ich efektem będzie coraz bardziej zrujnowana starówka, która i tak nie wygląda najlepiej. Gmina będąc współwłaścicielem budynków jest w stanie pomagać w remontach. Doprowadzając do całkowitego pozbycia mienia komunalnego, obowiązek ten spada na mieszkańców. Do końca nie jest przekonany, czy Pani Eugenia Wierzbicka będzie stanie ten budynek utrzymać, a innej pomocy Gmina nie będzie mogła jej udzielić. Reasumując podkreślił, że współwłasność Gminy jest prawną możliwością wsparcia w remontach.
 
                Radna Hanna Gładysz oznajmiła, że na podstawie dyskusji zrozumiała, że nie jest możliwym, aby Pani Eugenia Wierzbicka i jej dwaj synowie stracili mieszkanie, a wręcz przeciwnie Gmina może jej pomóc w remontach. Stąd uznaje, że skoro właścicielka nie ma środków na wykupienie mieszkania, to należy dokładnie zastanowić się, jaką decyzję podjąć.
 
                Radny Witold Rudawski uznał, że skoro mieszkania pozostaną własnością Gminy, to ciągle będą remontowane ze środków gminnych. Stwierdził, że dobre gospodarowanie polega na zmniejszaniu obowiązków. Stąd uważa, że mieszkania powinny być własnością lokatorów i to oni zadbają o ich standard. Jeżeli ustawodawca, dał samorządom możliwość udzielania bonifikat, to należy z niej skorzystać.
 
                Radna Hanna Gładysz oznajmiła, że może większą pomocą dla Pani Eugenii Wierzbickiej, byłby remont mieszkania.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poinformował, że mieszkania komunalne występują również w Domu Nauczyciela. Obecnie jest propozycja nabycia mieszkania od właściciela prywatnego za kwotę 150 000 zł. Podjęcie takiej uchwały może spowodować sprzedaż mieszkań za 20% ich wartości, a następnie obrót wtórny za 150% wartości mieszkania.
                Radny Witold Rudawski zaproponował wprowadzenie do projektu uchwały zapisu, że skorzystać z 80% bonifikaty mogą osoby zamieszkujące lokal przez co najmniej 40 lat.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zarządził głosowanie jawne nad udzieleniem Burmistrzowi  80% bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych.
 
                W zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem głosował 1 radny, przeciw 8 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu. Wniosek został odrzucony większością głosów. 
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski poinformował, że na VII sesji Rady Miejskiej w Tykocinie została rozpatrzona skarga Pana Franciszka Backiela złożona na Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tykocinie Panią Cecylię Zalewską. Do rozpatrzenia skargi zabrakowało pełnomocnictwa bratanka Pana Franciszka Backiela, Pana Witolda Backiela, w imieniu którego skargę złożył. O takim wymogu został Pan Franciszek Backiel poinformowany.  Reasumując zawiadomił, że w związku z rozpatrzeniem skargi na VII sesji oraz dostarczeniem pełnomocnictwa w dniu 13 sierpnia br,  odpowiedź na skargę zostanie przesłana Panu Franciszkowi Backielowi w najbliższym czasie. Następnie, zapytał, czy radni mają jeszcze  sprawy do poruszenia na sesji ?
 
                Radni nie wnieśli żadnych spraw.
 
 
 
 
Do punktu 10 porządku obrad
 
                        W związku z wyczerpaniem porządku dziennego obrad, Przewodniczący zamknął obrady o godz. 1325, dziękując wszystkim za przybycie.
 
 
 
                        Na tym protokół zakończono.
 
 
 
 
 
 
Protokołowała:
 
Barbara Zachowicz

Metryka strony

Udostępniający: UM Tykocin

Wytwarzający/odpowiadający: Agnieszka Kopczewska

Wprowadzający: Agnieszka Kopczewska

Data wprowadzenia: 2008-05-02

Data modyfikacji: 2008-05-02

Opublikował: Agnieszka Kopczewska

Data publikacji: 2008-05-02