protokolXXV

Protokół Nr XXV/09
z XXV sesji Rady Miejskiej w Tykocinie
z dnia 29 stycznia 2009 r.
 
 
                XXV sesja Rady Miejskiej w Tykocinie odbyła się w Centrum Kultury Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie Pana Bogusława Kwiatkowskiego.
 
 
                W obradach udział wzięli radni, sołtysi, pracownicy obligowani z urzędu, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i gminy Tykocin, według list załączonych do protokołu.
 
 
 
 
Do punktu 1 porządku obrad:
 
                Pan Bogusław Kwiatkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tykocinie przywitał przybyłych na sesję radnych, sołtysów, pracowników urzędu, zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta i gminy Tykocin. Z powodu nieobecności na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tykocinie złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia noworoczne. Podziękował Radnym za pozytywne działania i prace wykonaną w 2008 roku, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz Panu Burmistrzowi za konsekwencję, upór i determinację w działaniach na rzecz gminy Tykocin.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz podziękował w imieniu Radnych, Sołtysów i pracowników Urzędu Miejskiego za życzenia noworoczne.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski stwierdził, że ilość obecnych radnych na sesji, zapewnia regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał. Obrady rozpoczęto o godz. 1015. Stan radnych 15, obecnych 12.
 
 
Do punktu 2 porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym proponowany porządek obrad.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem porządku obrad głosowało 12 radnych. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawiał się następująco:
 
Porządek obrad:
1.        Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2.        Przyjęcie porządku obrad.
3.        Przyjęcie protokołu z XXIV sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
4.        Sprawozdanie z działalności Burmistrza Tykocina za okres od 29 października 2008 r. do 29 stycznia 2009 r.
               - omówienie sprawozdania
            - dyskusja nad sprawozdaniem
5.        Informacja z wykonania uchwał za okres od 1stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2008 roku.
6.   Rozpatrzenie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok.
a)       dyskusja
b)       podjęcie uchwały
         7. Rozpatrzenie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Białostockiemu na dofinansowanie zadania „ Wzmocnienie dróg powiatowych na terenie Gminy Tykocin”
a)       dyskusja
b)       podjęcie uchwały
        8. Rozpatrzenie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
a) przedstawienie opinii Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji.
b) dyskusja
c) podjęcie uchwały
9. Rozpatrzenie uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za wywóz nieczystości płynnych i stałych przez Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tykocinie oraz podmioty posiadające zezwolenie na świadczenie usług na terenie gminy Tykocin.
                                    a) przedstawienie opinii Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji
                           b) dyskusja
                                    c) podjęcie uchwały
10. Rozpatrzenie uchwały w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Programów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2009.
   a) dyskusja
               b) podjęcie uchwały
 
        11. Rozpatrzenie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji na 2009 rok.
             a) przedstawienie Sprawozdania z działalności Komisji za 2008 rok.
                 b) dyskusja
             c) podjęcie uchwały
    
 
      12. Rozpatrzenie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Oświaty, Kultury i Sportu na 2009 rok.
                a) przedstawienie Sprawozdania z działalności Komisji za 2008 rok.
            b) dyskusja
            c) podjęcie uchwały  
      13. Rozpatrzenie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009 rok.
            a) przedstawienie Sprawozdania z działalności Komisji za 2008 rok.
            b) dyskusja
            c) podjecie uchwały
14. Interpelacje i zapytania radnych.
15. Wolne wnioski i informacje.
16. Zakończenie sesji.
 
 
 
Do punktu 3 porządku obrad
 
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się o przyjęcie protokołu z XXIV sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
 
 
                Radni do protokołu nie wnieśli uwag i pytań.
 
 
                W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XXIV sesji Rady Miejskiej głosowało 11 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Protokół został przyjęty większością głosów.
 
 
Do punktu 4 porządku obrad
 
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się do Burmistrza Pana Krzysztofa Chlebowicza o omówienie sprawozdania z działalności Burmistrza Tykocina za okres od 29 października  2008 r. do 29 stycznia 2009 roku.
 
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz przedstawił sprawozdanie z działalności Burmistrza Tykocina za okres od 29 października 2008 r. do 29 stycznia 2009 roku, które stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Poinformował, że w dniu 26 stycznia 2009 roku Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich zorganizował spotkanie ze stowarzyszeniami w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 671 przez miasto Tykocin, odbyło się ono w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej bez udziału Burmistrza. Stowarzyszenia  przedstawiały zdecydowane opinie przemawiające za podjęciem działań zmierzających w kierunku budowy obwodnicy Tykocina.
Przedstawił swoje stanowisko w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 671 w Tykocinie, odczytując pismo skierowane do mieszkańców gminy Tykocin. Zaproponował zajęcie stanowiska przez Radnych Rady Miejskiej oraz Sołtysów poprzez przeprowadzenie głosowania. Pismo stanowi załącznik do oryginału protokołu. Dodał, że wybudowanie obwodnicy dla Tykocina zalegalizuje przejazd tirów, co znacznie utrudni wjazd rolnikom na drogę wojewódzką zwłaszcza mieszkańcom wsi Broniszewo, Stelmachowo, Sierki i terenów położonych za rzeką Narew. Powiedział, że jeżeli zdanie mieszkańców gminy Tykocin będzie odmienne wówczas wycofa się z zajmowanego stanowiska i będzie reprezentował Radę Miejską oraz mieszkańców gminy Tykocin. Stanowisko Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, wyrażone przez Prezes Panią Joannę Malesińską na spotkaniu dotyczącym przebudowy drogi wojewódzkiej, że Sołtysi i mieszkańcy wsi nie mają prawa zabierać głosu w tej sprawie świadczy o wartości tego towarzystwa.
 
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski podziękował Panu Burmistrzowi za złożenie sprawozdania z działalności Burmistrza Tykocina za okres od 29 października  2008 r. do 29 stycznia 2009 roku i zapytał Radnych o pytania do sprawozdania.
                 
 
 
Radny Witold Rudawski powiedział, że sprawozdanie z działalności Burmistrza Tykocina za okres od 29 października  2008 r. do 29 stycznia 2009 roku powinno zostać przekazane Radnym przed sesją, aby mogli przygotować się do zadawania pytań. Dodał, że nie należy poprzez pismo przedstawione przez Pana Burmistrza wprowadzać mieszkańców gminy Tykocin w błąd, ponieważ nie wiadomo gdzie dokładnie będzie przebiegała obwodnica Tykocina. Powiedział, że miasto Tykocin nie należy do obszaru Parku Narodowego w związku z tym budowa obwodnicy nie musi zostać zablokowana. Drogę wojewódzką Nr 671 należy przebudować, ale jednocześnie należy podjąć działania zmierzające w kierunku budowy obwodnicy Tykocina.
 
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz powiedział, że każdy ma prawo do zmiany zdania popierając to argumentami. Na posiedzeniu Komisji Rozwoju Finansów i Promocji Rany Witold Rudawski powiedział, że budowa obwodnicy jest utopią. Zapytał przez które stowarzyszenie Radny Witold Rudawski został zaproszony na spotkanie w dniu 26 stycznia 2009 roku.
 
                Radny Witold Rudawski odpowiedział, że jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz powiedział, że wokół Tykocina znajdują się    tereny bagienne. Nie musi zostać zaakceptowana trasa na obwodnicę, która była zaprojektowana dla potrzeb budowy trasy Via- balltica z 2000 roku. Obecnie nie wyznaczono konkretnego miejsca przebiegu obwodnicy Tykocina. Trasa dotyczy terenów od miejscowości Sierki do Tykocina i od Tykocina do miejscowości Tatary.
 
                Radny Witold Rudawski powiedział, że najlepszym rozwiązaniem w tej sprawie jest przeprowadzenie referendum. Wie, że są zbierane podpisy i około 80 % mieszkańców Tykocina popiera budowę obwodnicy.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz powiedział, że jeżeli zostanie zaakceptowane pismo przedstawiające stanowisko Burmistrza wówczas poprzez Sołtysów dotrzemy do mieszkańców gminy Tykocin w celu poznania ich stanowiska w tej sprawie. To nie jest wniosek Radnego Witolda Rudawskiego ale stanowisko Burmistrza.
 
                Radny Robert Cimoch powiedział, że jeżeli mamy możliwość wykorzystania ogromnych środków finansowych to należy przeznaczyć je na remont dróg w Tykocinie.
 
                 Radny Witold Rudawski powiedział, że należy przeprowadzić remont drogi wojewódzkiej w Tykocinie ale jednocześnie podjąć działania zmierzające w kierunku budowy obwodnicy Tykocina.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się do Prezesa Klubu Sportowego „Hetman” Tykocin Pana Sławomira Pogorzelskiego o informacje jakie stowarzyszenia uczestniczyły w spotkaniu w dniu 26 stycznia 2009 roku w sprawie przebudowy ulicy wojewódzkiej przez Tykocin.
 
                Prezes Klubu Sportowego „Hetman” Tykocin Pan Sławomir Pogorzelski powiedział, że spotkanie zostało zorganizowane przez Dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Pana Piotra Dzierżanowskiego i miało na celu zapoznanie się ze stanowiskami zajmowanymi przez stowarzyszenia pod względem historycznym. W spotkaniu uczestniczyło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, Narwiańskie Stowarzyszenie Krajoznawcze, Generator Kultury, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Pan Jacek Nazarko. Uważa, że bardzo rozsądne jest zdanie Pana Burmistrza, który uważa, że wybudowanie obwodnicy przyciągnie tiry na obrzeża Tykocina. Dodał, że zgadza się z Panem Burmistrzem, że ruch tranzytowy należy wyprowadzić na trasę Warszawa – Białystok oraz ograniczyć nośność mostu do 10 ton. Tykocin zyska na przebudowie ulic Sokołowskiej, Złotej i Placu Czarnieckiego i będzie to chlubą dla Rady Miejskiej i Burmistrza. Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Pan Piotr Dzierżanowski przyjął koncepcje przedstawione przez stowarzyszenia, które zostaną przekazane do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w celu podjęcia dalszych decyzji.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz  zapytał jakie jest stanowisko stowarzyszeń, ponieważ z posiadanych informacji wynika, że stowarzyszenia chcą budowy obwodnicy Tykocina w pierwszej kolejności.
 
                Prezes Klubu Sportowego „Hetman” Tykocin Pan Sławomir Pogorzelski odpowiedział, że stowarzyszenia obawiają się, że po wybudowaniu ulic w Tykocinie temat obwodnicy nie wróci.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz  w celu przedstawienia problemu finansowego i sytuacji w kraju zwrócił się do Z- cy Burmistrza Pani Teresy Andruszkiewicz o odczytanie artykułu, który ukazał się w gazecie Rzeczypospolita w dniu 27 stycznia 2009 roku. Dodał, że sytuacja centralna przedstawiona w artykule może przenieść się na sytuację regionalną. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej poprzez protesty może doprowadzić do zmiany planów dotyczących przebudowy drogi wojewódzkiej nr 671 w Tykocinie.
 
                Z- ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz odczytała artykuł „Ile kosztują unijne dotacje”, który stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Prezes Klubu Sportowego „Hetman” Tykocin Pan Sławomir Pogorzelski powiedział, że media podają nieprawdziwe informacje na temat wykorzystywania środków unijnych. Są one bardzo trudne do pozyskania. Uważa, że należy tłumaczyć mieszkańcom Tykocina, że wybudowanie obwodnicy skieruje tiry na obrzeża miasta, a na ich przejazd nie pozwolą mieszkańcy gminy Krypno, Knyszyn i Jasionówka. Dodał, że koncepcja Burmistrza zaprocentuje, sztuką jest przekonać Wojewódzkiego Podlaskiego Konserwatora Zabytków do wyrażenia zgody na położenie kostki granitowej, która nie ujmuje przeszłości historycznej Tykocina.
 
Sołtys Kolonii Tykocin Pan Jerzy Kapica powiedział, że należy popierać działania Burmistrza.
 
                Radna Hanna Gładysz powiedziała, że są zbierane podpisy przeciwko przejazdowi tirów przez Tykocin, ale tak naprawdę nie wiadomo w jakim celu listy z podpisami zostaną wykorzystane. Należy rozmawiać z mieszkańcami i uświadamiać im co znaczy podpisywanie list.
 
                Sołtys wsi Hermany Artur Ciołko powiedział, że dużym argumentem przemawiającym za zablokowaniem przejazdu tirom jest obniżenie tonażu na moście w Tykocinie do 10 ton. Wybudowanie obwodnicy po zachodniej stronie Tykocina spowoduje odcięcie wsi od miasta.
 
                Pracownik Muzeum w Tykocinie Pan Jan Maciejewski powiedział, że jest rzeczą zasadną aby powiedzieć coś przeciwko wcześniej wyrażonym poglądom . Uważa, że osoby biorące udział w dyskusji są dużymi aktualistami, ponieważ inwestorem jest Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich i to od inwestora powinniśmy wymagać najwięcej, a nie ułatwiać mu zadanie. Tykocin jest miastem natury historycznej dlatego wszyscy, którzy dostrzegają dziedzictwo kulturowe miasta będą zabiegali o to aby nie odbywał się w nim ruch przez centrum. Dodał, że obwodnica jest potrzebna i spowoduje rozwój Tykocina a ciężki sprzęt nie będzie jeździł przez miasto.
 
                Mieszkaniec Tykocina Pan Franciszek Backiel powiedział, że przejeżdżające tiry zrujnują miasto.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz powiedział, że trasa E 8 Jeżewo- Białystok stanowi najlepszą obwodnicę dla Tykocina.
 
                Sołtys Kolonii Tykocin Pan Jerzy Kapica powiedział, że musimy wykorzystać przeznaczone środki finansowe na przebudowę ulic w Tykocinie, aby uratować zabytki.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski powiedział, że można jednocześnie przebudowywać ulice w Tykocinie i podejmować działania dotyczące budowy obwodnicy miasta.
 
                Radny Jan Nartowicz powiedział, że popiera działania Burmistrza. Uważa, że należy wyremontować ulice w Tykocinie a potem starać się o budowę obwodnicy.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski powiedział, że przebudowa drogi wojewódzkiej nr 671 była częstym tematem dyskusji na spotkaniach z wędkarzami i myśliwymi. W latach 60- tych, 70- tych i 80- tych mówiono i zbierano podpisy aby przeprowadzić remont tego odcinka. Minęło 50 lat, udało się pozyskać pieniądze i trzeba tą drogę przebudować i starać się jednocześnie o budowę obwodnicy.
 
                Radny Radosław Kopczewski powiedział, że obwodnica nie powstanie. Nie powinniśmy blokować przejazdu tirom poprzez zatrzymanie remontu drogi ale działając skutecznie poprzez egzekwowanie przepisów drogowych.
 
                Radny Witold Rudawski powiedział, że nie znamy opinii przyrodników. Zgadza się ze stanowiskiem Przewodniczącego Pana Bogusława Kwiatkowskiego aby przeprowadzić remont drogi wojewódzkiej na odcinku przez Tykocin i jednocześnie podejmować działania zmierzające w kierunku budowy obwodnicy.
 
                Radna Hanna Gładysz dodała, że należy mieć świadomość co możemy stracić.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że przedstawione wcześniej pismo przekazał do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Wójta Gminy Krypno, Burmistrza Gminy Knyszyn, Burmistrza Gminy Jasionówka, Wójta Gminy Korycin. Budowa obwodnicy dotyczy mieszkańców gminy Tykocin ale również mieszkańców sąsiednich gmin.
 
                Radna Hanna Gładysz powiedziała, że Radnych Rady Miejskiej w Tykocinie określa się mianem ciemnogrodu. Jesteśmy świadomi wartości historycznej Tykocina i chcemy przebudowy tej drogi aby chronić zabytki, z tirami możemy walczyć w inny sposób. Byłby to nasz wielki grzech gdybyśmy stracili te pieniądze, a w tej chwili jesteśmy na dobrej drodze aby tak się stało.
 
                Prezes Klubu Sportowego „Hetman” Tykocin Pan Sławomir Pogorzelski powiedział, że nie można negować stowarzyszeń, ponieważ one mają dobre intencje. Najważniejsze jest skuteczne wyeliminowanie tirów. Uważa, że powinno dojść do spotkania Burmistrza ze stowarzyszeniami w celu przedstawienia stanowisk.
 
 
                W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem stanowiska i przekazaniem informacji przedstawionej przez Burmistrza wszystkim mieszkańcom gminy Tykocin głosowało 11 radnych i 27 sołtysów, 1 radny wstrzymał się od głosu. Informacja Burmistrza została przegłosowana większością głosów przy 1 głosie wstrzymującym.
 
Do punktu 5 porządku obrad
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się z prośbą do Z- cy Burmistrza Pani Teresy Andruszkiewicz o przedstawienie informacji z wykonania uchwał za okres od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2008 roku.
 
                Z- ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz omówiła informację z wykonania uchwał za okres od 1 stycznia 2008 roku do 31 grudnia 2008 roku, która stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Do punktu 6 porządku obrad.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały Nr XXV/132/09 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok. Następnie zwrócił się do Skarbnik pani Doroty Sadowskiej o omówienie projektu uchwały.
 
Skarbnik Pani Dorota Sadowska poinformowała, że w dniu dzisiejszym przekazała Radnym uzupełniony projekt uchwały, w którym dodano § 5, w którym ustala się limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne w latach 2009- 2011, dodaje się pkt 4 o treści „ Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi”- budynki Urzędu Miejskiego w Tykocinie. Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi będzie składało wniosek na dofinansowanie w/w zdania. Omówiła projekt w/w uchwały, który stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że składanie wniosku wynika z inicjatywy Burmistrza Gminy Łapy Pana Romana Czepe, który boryka się z problemem termomodernizacji Zespołów Szkół. Gmina Tykocin jako członek Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi złoży wniosek na termomodernizację budynku Urzędu Miejskiego i budynku Urzędu Stanu Cywilnego, w związku z tym należy zabezpieczyć środki finansowe jako wkład własny.
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały Nr XXV/132/09 głosowało 12 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
 
 
 
Uchwała Nr XXV/132/09
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok.
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
 
Do punktu 7 porządku obrad.
 
             Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały Nr XXV/133/09 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Białostockiemu na dofinansowanie zadania „ Wzmocnienie dróg powiatowych na terenie Gminy Tykocin”. Następnie zwrócił się do Burmistrza Pana Krzysztofa Chlebowicza o zabranie głosu.
 
 
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz powiedział, że podpisanie umowy dotyczącej porozumienia będzie możliwe po dzisiejszym głosowaniu nad projektem w/w uchwały.
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały Nr XXV/133/09 głosowało 12 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
 
Uchwała Nr XXV/133/09
w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Białostockiemu na dofinansowanie zadania „ Wzmocnienie dróg powiatowych na terenie Gminy Tykocin.”
 
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że obecnie przygotowujemy projekty budowy odcinka drogi powiatowej we wsi Łopuchowo, aby przyszli Radni Powiatowi zastali nową kadencje z planami, które będą realizować na terenie gminy Tykocin. Będąc Radnym Powiatowym głosował za przygotowaniem projektów budowy drogi na odcinku Łaziuki- Żuki, co zostało zrealizowane w kolejnej kadencji.
 
Do punktu 8 porządku obrad.
 
               
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały Nr XXV/134/09 w sprawie zatwierdzenia taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Następnie zwrócił się do Kierownik Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tykocinie Pani Barbary Olszewskiej o omówienie projektu uchwały.
 
Kierownik Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tykocinie Pani Barbara Olszewska powiedziała, że w związku ze wzrostem cen za energię elektryczną i opłat za ochronę środowiska oraz ponoszonych kosztów za utrzymanie wodociągów proponuje się podniesienie cen za wodę o 0,10 zł netto, a także podniesienie cen za odprowadzanie ścieków o 0,10 zł neto, są to koszty związane z utrzymaniem wodociągów i oczyszczalni w Stelmachowie i Tykocinie.
 
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji Pana Roberta Cimocha o przedstawienie Opinii Komisji.
 
Przewodniczący Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji Pan Robert Cimoch przedstawił pozytywną Opinię Nr XXV/18/09 z dnia 22 stycznia 2009 roku o projekcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, która stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
W zarządzonym głosowaniu  jawnym za przyjęciem projektu uchwały Nr XXV/134/09 głosowało 12 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
 
Uchwała Nr XXV/134/09
w sprawie zatwierdzenia taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Do punktu 9 porządku obrad
 
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały Nr XXV/135/09 w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za wywóz nieczystości stałych i płynnych przez gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tykocinie oraz podmioty posiadające zezwolenie na świadczenie usług na terenie gminy Tykocin. Następnie zwrócił się do Kierownik Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tykocinie Pani Barbary Olszewskiej o omówienie projektu uchwały.
 
Kierownik Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tykocinie Pani Barbara Olszewska powiedziała, że w związku ze wzrostem opłat za ochronę środowiska, które są ponoszone za składowanie odpadów na wysypisku śmieci proponuje się podwyżkę opłat za śmieci. Omówiła projekt uchwały, który stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji Pana Roberta Cimocha o przedstawienie Opinii Komisji.
 
Przewodniczący Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji Pan Robert Cimoch przedstawił pozytywną Opinię Nr XXV/17/09 z dnia 22 stycznia 2009 roku o projekcie uchwały w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za wywóz nieczystości stałych i płynnych przez Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tykocinie oraz podmioty posiadające zezwolenie na świadczenie usług na terenie gminy Tykocin, która stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Radni nie wnieśli pytań do projektu uchwały.
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały Nr XXV/135/09 głosowało 12 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
 
Uchwała Nr XXV/135/09
w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za wywóz nieczystości płynnych i stałych Gminny Zakład gospodarki Komunalnej i mieszkaniowej w Tykocinie oraz podmioty posiadające zezwolenie na świadczenie usług na terenie gminy Tykocin.
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Do punktu 10 porządku obrad
 
               
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały Nr XXV/136/09 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii na 2009 rok. Następnie zwrócił się do Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Pani Barbary Perkowskiej o omówienie projektu uchwały.
 
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Pani Barbara Perkowska omówiła projekt uchwały, który stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
Radni nie wnieśli pytań do projektu uchwały.
 
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały Nr XXV/136/09 głosowało 12 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
 
Uchwała Nr XXV/136/09
w sprawie Gminnego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przeciwdziałania Narkomanii na 2009 rok.
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
 
Do punktu 11 porządku obrad
 
               
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały Nr XXV/137/09 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji na 2009 rok. Następnie zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji Pana Roberta Cimocha o przedstawienie sprawozdania z działalności komisji za 2008 rok.
 
Przewodniczący Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji Pan Robert Cimoch przedstawił Sprawozdanie z działalności komisji za 2008 rok, które stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały Nr XXV/137/09 głosowało 12 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
 
Uchwała Nr XXV/137/09
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rozwoju, Finansów i Promocji na 2009 rok.
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
 
O godzinie 12.35 obrady sesji opuścił Radny Robert Cimoch, stan radnych 15, obecnych 11 radnych.
 
 
Do punktu 12 porządku obrad
 
               
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały Nr XXV/138/09 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Następnie zwrócił się z prośbą do Przewodniczącej komisji o przedstawienie sprawozdania z działalności komisji za 2008 rok.
 
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Pani Hanna Gładysz przedstawiła Sprawozdanie z działalności komisji za 2008 rok, które stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały Nr XXV/138/09 głosowało 11 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
 
 
 
Uchwała Nr XXV/138/09
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Oświaty, Kultury i Sportu na 2009 rok.
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
 
Do punktu 13 porządku obrad
 
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały Nr XXV/139/09 w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej. Następnie zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego komisji o przedstawienie sprawozdania z działalności komisji za 2008 rok.
 
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Stanisław Rogalewski przedstawił Sprawozdanie z działalności komisji za 2008 rok, które stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu uchwały Nr XXV/138/09 głosowało 11 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
 
 
Uchwała Nr XXV/139/09
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009 rok.
 
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
 
 
Do punktu 14 porządku obrad
 
Radni nie wnieśli interpelacji i zapytań.
 
 
Do punktu 15 porządku obrad
 
                Z- ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz poinformowała o balu samorządowym, który odbędzie się w dniu 14 lutego 2009 roku w OSP w Tykocinie.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poinformował, że zgodnie z planem wojewódzkim w 2009 roku wszystkie wysypiska zostaną zamknięte a pozwolenie na wywóz śmieci na kolejne lata posiada tylko sześć z nich. Wynika to z tego, iż  założono wybudowanie do 2014 roku sześciu zakładów zagospodarowania odpadów, gmina Tykocin została przydzielona do Czerwonego Boru. Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego wystąpił z wnioskiem o przedłużenie pozwolenia na wywóz śmieci na wysypiska do czasu powstania zakładów.
                 Dodał, że jest zdziwiony postawą Radnego Witolda Rudawskiego, który proponuje przeprowadzenie referendum w celu zapoznania się z opiniami mieszkańców gminy Tykocin w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 671 a głosuje przeciwko przekazaniu informacji Burmistrza do mieszkańców również w celu poznania opinii na ten temat.
 
                Radny Witold Rudawski odpowiedział, że nie głosował za przekazaniem informacji, ponieważ uważa, że zwiera ona nieprawdziwe dane.
 
                Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz powiedział, że w piśmie wyraził swoje zdanie i prosi mieszkańców gminy Tykocin o przedstawienie swoich opinii. Nie zgadzanie się z poglądem Burmistrza nie oznacza, że nie można zapytać mieszkańców o ich zdanie.
 
                Mieszkaniec Tykocina Pan Franciszek Backiel powiedział, że pracownicy Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej nie zachowują terminów w rozpatrywaniu jego spraw.
 
                Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski odpowiedział, że szczegółowa kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w 2007 roku nie wykazała uchybień w terminach.
 
                Radna Hanna Gładysz wystąpiła z wnioskiem o docenienie postawy Pana Roberta Woźniaka, który uratował mieszkankę Tykocina.
 
                W zarządzonym głosowaniu jawnym za wnioskiem Radnej Hanny Gładysz głosowało 11 radnym. Wniosek został przyjęty jednogłośnie.
 
Do punktu 16 porządku obrad
 
                        W związku z wyczerpaniem porządku dziennego obrad, Przewodniczący zamknął obrady o godz. 13.00, dziękując wszystkim za przybycie.
 
                        Na tym protokół zakończono.
 
 
Protokołowała:
 
Agnieszka Kopczewska
 
 
 
 

Metryka strony

Udostępniający: UM Tykocin

Wytwarzający/odpowiadający: Agnieszka Kopczewska

Wprowadzający: Agnieszka Kopczewska

Data wprowadzenia: 2009-03-02

Data modyfikacji: 2009-03-03

Opublikował: Agnieszka Kopczewska

Data publikacji: 2009-03-02